انواع ارتودنسی متحرک، معمولاً در دو دسته اصلی قرار می‌گیرند:

درمان‌های ارتودنسی متحرکی که برای حرکت های دندانی خفیف می باشند و دستگاه‌های ارتودنسی متحرک که برای درمانهای تغییر رشد در کودکانی که مشکلات فکی دارند به کار می رود. به طور کلی ارتودنسی متحرک به دستگاه‌های ارتودنسی گفته می‌شود که می‌توان آن را به جهت بهداشت دهان یا در مواردی که متخصص ارتودنسی تشخیص دهد از دهان خارج کرد. ارتودنسی متحرکی که برای حرکات خفیف دندانی به کار می‌رود می‌تواند در کودکان و بزرگسالان استفاده شود، ولی ارتودنسی متحرک جهت درمان مشکلات فکی تقریبا همیشه برای کودکان به کار می رود.

انواع پلاک متحرک ارتودنسی:

همانطور که گفته شد پلاک متحرک ارتودنسی که جهت حرکات خفیف دندانی به کار می روند در بزرگسالان و تحت عنوان ارتودنسی نامرئی شناخته می شوند. این دستگاه ها به صورت پلاک های پلاستیکی شفاف که هر دو هفته باید عوض شوند برای بیماران ساخته می‌شوند که برای حرکات خفیف دندانی ساخته شده است و در مقاله ارتودنسی نامرئی در بخش مقالات این سایت می توانید به تفصیل در مورد این درمان‌ها اطلاعات کسب کنید، اما پلاک های متحرک که برای کودکان ساخته می شوند همانطور که در فیلم مقاله مشاهده می‌شود معمولا از پلاستیکی تحت عنوان آکریل که اکثرا صورتی می باشد ساخته می شوند و برعکس ارتودنسی نامرئی دارای اجزای سیمی می‌باشند، پس شفاف و همرنگ دندان محسوب نمی‌شوند. دستگاه‌های ارتودنسی متحرک کودکان از آنجایی که سطح تماس بیشتری با استخوان دارند تاثیرات استخوانی بهتری را در کودکان ایجاد می‌کنند. مثلا برای گسترش فک در کودکان بهتر است دکتر ارتودنسی از دستگاه متحرک استفاده کند تا تأثیرات بیشتر به صورت استخوانی ایجاد شود. همچنین در نظر داشته باشید معمولاً در کودکان پس از استفاده از دستگاه متحرک ارتودنسی، در آینده نیاز به درمان ارتودنسی ثابت می باشد. ارتودنسی ثابت در حل مشکلات نامرتبی دندانها بسیار قوی تر از متحرک می باشد.

قیمت ارتودنسی متحرک چقدر است؟

قیمت ارتودنسی متحرک به مواردی چون شدت مشکل ارتودنسی و طول زمان ارتودنسی متحرک در کودکان بستگی دارد. در بسیاری از موارد در کودکان چون شروع درمان بعدی نیاز به بالغ شدن کودک و رویش تمام دندان‌های دائمی دارد می تواند باعث طولانی شدن درمان و افزایش قیمت ارتودنسی متحرک شود. در ارتودنسی متحرک کودکان در نظر داشته باشید اغلب نیاز به ارتودنسی ثابت آینده و در نتیجه در نظر گرفتن هزینه ارتودنسی ثابت می باشد. در موارد ارتودنسی متحرک بزرگسالان یا ارتودنسی نامرئی تعیین قیمت بستگی به شدت مشکل و هزینه‌های لابراتوار دارد که در چند مقاله در بخش مقالات سایت به طور کامل راجع به آن بحث شده است.