ارتودنسی متحرک

دستگاه های ارتودنسی متحرک دو مزیت دارند که نظر هر کسی را جلب می‌کند. اول اینکه در مواقع حساس می توان آنها را از دهان خارج کرد و از این جهت حداقل در ابتدای کار بیماران آنها را بهتر می پذیرند. دوم این که در لابراتوار ساخته می شوند لذا مراحل اول درمان در کلینیک وقت متخصص ارتودنسی را کمتر می گیرد. علاوه بر این امکان دارد که بتوان بعضی درمان‌های هدایت رشد را با این دستگاه ها راحت تر از دستگاه های ارتودنسی ثابت انجام داد. این مزایا چه برای بیمار و چه برای دندانپزشک باعث شده که گرایش فزاینده ای به پلاک های متحرک پیدا شود. این دستگاهها معایبی نیز دارند. پاسخ به درمان به شدت به قبول دستگاه از سوی بیمار و همکاری وی بستگی دارد. چراکه دستگاه تنها زمانی موثر است که مدام استفاده شود. فایده دستگاه متحرک استفاده از آنها در مرحله اول از درمان دو مرحله ای ارتودنسی و نگهدارنده بعد از درمانهای کامل ارتودنسی با دستگاه‌های ثابت باشد.

ارتودنسی متحرک | دکتر فرهاد صدرالدینی

ارتودنسی متحرک | دکتر فرهاد صدرالدینی

در این سایت جذاب ترین مقالات در مورد ارتودنسی و دندانپزشکی را با جستجو در بخش مقالات خواهید یافت.

تاریخچه ارتودنسی متحرک

در ایالات متحده ویکتور هوگو جکسون در شمار پیشگامان و طرفداران دستگاه متحرک در اوایل قرن بیستم بود. در آن زمان مواد پلاستیکی مدرن برای ساختن یک دستگاه متحرک و سیم های استینلس استیل برای ساختن اجزا گیر و فنر هنوز اختراع نشده بود. دستگاه های متحرک ابزارهای نسبتا نا زیبا بودند که پایه آنها از ولکانیت و سیم‌های آنها از فلزات قیمتی یا نیکل و نقره ساخته می شد تا زمانی که دستگاه کروزات روی کار آمد در واقع نوعی دستگاه فیکس-متحرک بود. چهارچوب فلزی و اجزا گیر خوب باعث شد که این دستگاه از سایر دستگاه متحرک آن زمان بهتر باشد. در نتیجه امکان استفاده از کش های بین فکی برای اصلاح ناهنجاری های استخوانی وجود داشت. از همان ابتدا تاکید ارتودنسی آمریکا بر دستگاه‌های ثابت بوده است. در اروپا تکامل دستگاه متحرک ادامه یافت.

سه دلیل عمده برای این کار وجود داشت اول اعتقاد در مورد رابطه دندانی ایده‌آل در بین اروپایی ها تاثیر کمتری بر جای گذاشت. دوم سیستم‌های تامین اجتماعی درمان رایگان در اروپا به مراتب سریعتر پیشرفت نمود. این به آن معنا بود که برای تعداد بیشتری دندان پزشک قابل استفاده باشد. سوم استفاده از فلزات قیمتی برای دستگاه های ثابت هم به دلیل عوامل اجتماعی و هم به دلیل ممنوعیت کاربری آنها در دندانپزشکی از سوی دولت آلمان نازی کمتر در اروپا در دسترس بود و متخصص ارتودنسی مجاز بودند از سایر مواد موجود استفاده نمایند. تا مدت ها بعد از جنگ جهانی دوم اتچمنت های اجزا گیر دقیق در دسترس نبود و دستگاه های ثابت با فلزات قیمتی ساخته می شدند که نتیجه جالبی به همراه داشت.

ارتودنسی متحرک شکاف دار | دکتر فرهاد صدرالدینی

ارتودنسی متحرک شکاف دار | دکتر فرهاد صدرالدینی

ارتودنسی متحرک کودکان

قسمت اعظم دستگاه متحرک اروپایی در این دوره، دستگاه فانکشنال تغییر رشد بود. ولی دستگاه تغییر رشدی که در سال ۱۹۲۰ در نروژ توسط اندرسون اختراع گردید اولین دستگاه تغییر رشد است که به طور گسترده پذیرفته شد. اکتیواتور اندرسون پایه درمان‌هایی شد که سیستم نروژی نامیده می‌شد. سیستم دستگاه و تئوری متکی بر آن در اروپا تکامل یافت و سایر جاها مخصوصاً در آلمان به کار گرفته شد.

اروپاییان معتقد بودند که حرکات دندانی پایدار تنها توسط نیروهای طبیعی ایجاد می شود و نیز تغییرات رشدی که توسط این ارتودنسی متحرک ایجاد می شود منجر به تصحیح پایدار ناهنجاری می گردد. این روش درمانی و روشی که در ایالات متحده به آن معتقد بودند یعنی استقرار صحیح دندان ها توسط دستگاه ثابت، کاملا مخالف هم بودند. این تضاد منجر به اختلافات زیادی بین ارتودنسی اروپایی و آمریکایی در اواسط قرن بیستم گردید. دستگاه تغییر رشد در اواخر سال های ۱۹۶۰ در آمریکا روی کار آمدند. دستگاه‌های ثابت نیز همزمان با همان روش در اروپا به کار گرفته شدند. در اروپای اواسط قرن بیستم ارتودنسی متحرک به دو دسته دستگاه های تغییر رشد با هدف تغییر مشکلات اسکلتی و دستگاه های فعال با هدف حرکت دادن دندان‌ها تقسیم شدند.

علاوه بر پیشگامان دستگاه‌های تغییر رشد، شایسته است که از دو متخصص ارتودنسی اروپایی دیگر در ارتباط با تلاش‌های آنها برای حرکت دادن دندان ها توسط پلاک متحرک تقدیر شود. یکی مارک شوارتز در وین که نوع پلاکهای شکافدار را ابداع و معرفی کرد، این پلاک‌ها می‌توانستند اکثر حرکات دندانی و گسترش عرضی فک بالا را به انجام برساند و دیگری فرد آدامز در بلفاست که کلاسپ آدامز را ارائه داد، این کلاسپ پایه ارتودنسی متحرک اروپایی گردید و هنوز هم موثر ترین اجزا گیر ارتودنسی متحرک می باشد.

ارتودنسی متحرک تغییر رشد | دکتر فرهاد صدرالدینی

ارتودنسی متحرک تغییر رشد | دکتر فرهاد صدرالدینی

ارتودنسی متحرک و ثابت

در طی ۲۰ سال گذشته دوگانگی و تضاد بین اتحادیه اروپا و آمریکا عمدتا از بین رفته است. دستگاه متحرک اروپایی مخصوصاً برای تغییر رشد در مرحله اول درمان در دوران دندانی مختلط شیری و دایمی در اروپا و آمریکا به کار گرفته می شود. ضمن اینکه ارتودنسی ثابت در اروپا و سایر جاهای دیگر دنیا جایگزین دستگاه های متحرک برای انجام درمان های دندانی شده اند. در حال حاضر دستگاه متحرک در درجه اول برای مصارف زیر تجویز می‌گردند

اول تغییر رشد در دوران مختلف.

دوم حرکت دندانی محدود مخصوصا برای گسترش قوس فکی و تصحیح ناهنجاریهای دندانی منفرد (تک دندان).

سوم دستگاه های نگهدارنده بعد از ارتودنسی ثابت.