الاستیک ارتودنسی یا کش های بین فکی ارتودنسی یکی از ابزارهای موثر متخصص ارتودنسی برای ایجاد روابط ایده آل دندان‌های فک بالا و پایین و اصلاح خط های دندانی فک پایین و بالا می باشد که به صورت کش هایی از فک بالا به پایین متصل می‌شود. معمولاً در پایان درمان یا حتی گاهی در حین درمان اصلاح روابط بین دندانهای دو فک با استفاده از سیم های ارتودنسی به تنهایی امکان پذیر نیست و متخصص ارتودنسی مجبور به استفاده از کش های بین فکی میباشد. همیشه در نظر داشته باشید این کش ها دارای قطر و اندازه های متفاوت می باشند که تشخیص استفاده از نوع الاستیک، تصمیمی کاملاً تخصصی می باشد که توسط متخصص ارتودنسی گرفته می شود.

الاستیک ارتودنسی | دکتر فرهاد صدرالدینی

الاستیک ارتودنسی | دکتر فرهاد صدرالدینی

کش الاستیک ارتودنسی:

استفاده از الاستیک ارتودنسی باید تقریبا بیست و چهار ساعته باشد تا نتیجه بخش باشد. این کش ها فقط برای غذا و مسواک و نخ دندان از دهان خارج می شود و نباید کمتر از بیست و سه ساعت در شبانه روز استفاده شوند. در غیر اینصورت تمام تلاش‌های شما بیهوده است. نصب این کش ها توسط خود شما انجام می شود که طریقه صحیح و چگونگی آن را از متخصص ارتودنسی خود بخواهید. البته ما فیلمی جهت آموزش به شما ارائه کردیم، اما اینکه الاستیک از کدام دندان به کجا در فک مقابل متصل می شود مطلبی کاملاً تخصصی است که تصمیم گیری در مورد آن با دکتر ارتودنسی می باشد و طریقه استفاده و اندازه کش ها توسط دکتر ارتودنسی شما تعیین می شود.

خرید الاستیک ارتودنسی:

خرید الاستیک ارتودنسی معمولاً به عهده متخصص ارتودنسی شما می باشد. اگر کش های شما تمام شد با مطب متخصص ارتودنسی خود تماس گرفته و درخواست الاستیک جدید کنید. همچنین اگر اتصالات دندانی که الاستیک به آنها متصل می‌شود شل و یاکنده شد حتما استفاده از الاستیک را متوقف کرده و با متخصص تماس بگیرید. با استفاده از این الاستیک‌ها چند روز اول دندان ها دردناک می شوند و کم کم این درد کمتر می شود، پس استفاده از الاستیک را قطع نکنید، چون دوباره شروع کردن آن می تواند دردناک باشد.