ارتودنسی سریع در واقع روش‌هایی هستند که مدعی کاهش زمان درمان ارتودنسی به زمان های زیر یک سال می باشند. در نظر داشته باشید بهترین روش جهت مرتب کردن دندان‌ها ارتودنسی می باشد، چون خود دندان ها هستند که مرتب می شوند. روش هایی که مدعی سریعتر شدن ارتودنسی و کاهش زمان آن می شوند تا حدی جنبه تئوری داشته و دارای مزایا و معایب هستند حتما آن را از متخصص ارتودنسی خود قبل از شروع ارتودنسی جویا شوید.

ارتودنسی سریع چیست؟

ارتودنسی را به دو روش می‌توان سریع تر کرد:

اول جراحی لثه و برش استخوان اطراف دندان‌ها که فیلم آن نیز در این مقاله مشاهده می‌شود که با برش استخوان اطراف دندان و کاهش مانع حرکت دندانها و افزایش واکنش التهابی در ناحیه اطراف دندان ها می توان حرکت دندان را تسریع کرد و در نهایت باعث کاهش زمان ارتودنسی شد.

روش دیگر که در سایر مقالات بیشتر به آن می پردازیم استفاده از دستگاه‌هایی است که باعث لرزش دندانها شده و ادعا می شود با انجام این کار طول درمان ارتودنسی کاهش می‌یابد. معمولاً در این روش های ارتودنسی سریع، تأکید روی دندان‌های جلویی می باشد و در کودکان که نیاز به درمان کامل دارند شاید منطقی نباشد. در نهایت انجام اصولی ارتودنسی به روش معمول در زمان یکسال و نیم تا دو سال انجام می شود که در اکثر موارد توصیه می شود.

هزینه ارتودنسی سریع چقدر است؟

هزینه ارتودنسی سریع بیشتر است. چون دکتر ارتودنسی مجبور به انجام کار بیشتری می باشد. پس قبل از هزینه‌کردن، بیشتر مزایا و معایب این روش ها را در نظر بگیرید. روش دیگری که در بعضی سایت ها به عنوان ارتودنسی سریع معرفی شده، استفاده از پوشاندن دندانها با روکش و یا لامینت های دندانی می باشد که در واقع همان دندانپزشکی زیبایی میباشد، که اگر باعث تراش دندان ها شود توصیه نمی‌شود و اگر مایل به انجام این کارهای زیبایی هستید بهتر است قبل آن ارتودنسی کنید تا انجام این روش های زیبایی بدون تراش یا با حداقل تراش انجام شود.