ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون در واقع نوعی از ارتودنسی ثابت است. متخصص ارتودنسی معمولا از روش ارتودنسی ثابت برای اصلاح نا منظمی دندان ها استفاده می کند که در آن براکت ارتودنسی توسط چسب های مخصوصی به دندان چسبانده می شود و تا پایان درمان غیر قابل جابجایی می باشند. اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی تغییرات و پیشرفت هایی در درمان ارتودنسی ثابت بوجود آمده که یکی از این تغییرات ارتودنسی دیمون است که جزو درمان های ثابت محسوب می شود. در اصلاح بی نظمی های دندان به روش ثابت و سنتی قرار گرفتن سیم ها درون براکت ها به وسیله کش های کوچکی تحت عنوان اورینگ انجام می شد، اما در ارتودنسی دیمون براکت ها به صورت کشویی عمل کرده و وپس از قرار گرفتن سیم درون براکت کشو بسته می شود که باعث کاهش اصطکاک بین سیم و براکت می شود.

‎مزایای ارتودنسی دیمون چیست؟
‎ارتودنسی دیمون نسبت به اصلاح بی نظمی های دندان به روش سنتی و ثابت مزایایی دارد. اول افرادی که ارتودنسی دیمون را برای اصلاح بی نظمی های دندان انتخاب می کنند عموما ادعا می شود که زودتر به نتیجه رسیده و حدودا ۷ ماه فرایند اصلاح زودتر انجام می شود. دوم تعداد دفعاتی که لازم است بیمار برای ویزیت نزد متخصص ارتودنسی برود در روش ارتودنسی دیمون کمتر خواهد بود. برای همین افرادی که مجبور هستند به شهرهای دیگر برای انجام این کار بروند هزینه کمتری برای مراجعات پرداخت می کنند. سوم براکت های ارتودنسی دیمون چون فاقد بخش پلاستیکی یا اورینگ می باشند نظافت آنها راحت تر بوده و فشار کمتری به دندان ها وارد می کنند. برای همین صدمه کمتری هم به فک و دندان وارد شده و البته درد کمتری هم خواهد داشت. البته در نظر داشته باشید این روش هنوز در مرحله آزمون و خطا می باشد و تمام موارد فوق هنوز در حد ادعا می باشند.

‎معایب ارتودنسی دیمون:
‎ اتصال براکت های دیمون به هم از طریق سیم فلزی صورت می گیرد که روی دندان ها دیده می شود و ممکن است برای مدتی ظاهر آزار دهنده ای داشته باشد. ضمن انکه در روزهای اول تا به براکت های ارتودنسی دیمون عادت کنید ممکن است کمی درد داشته و اذیت شوید. عیب دیگر ارتودنسی دیمون هزینه بالاتر آن نسبت به ارتودنسی ثابت است. البته در نظر داشته باشید که براکت های دیمون هم مثل سایر انواع براکت های ثابت دو نوع فلزی و سرامیکی یا شفاف دارند که در میزان دیده شدن آنها موثر است.

ارتودنسی دیمون | دکتر فرهاد صدرالدینی

ارتودنسی دیمون | دکتر فرهاد صدرالدینی

در این سایت جذاب ترین مقالات در مورد ارتودنسی و دندانپزشکی را با جستجو در بخش مقالات خواهید یافت. پیشنهاد ما به شما مطالعه در این بخش است که به طور حتم بسیار برایتان مهیج خواهد بود.

ارتودنسی دیمون شفاف

‎اصلاح بی نظمی های دندان همانطور که گفتیم بنا به خواست بیمار ممکن است به روش ها مختلفی انجام شود. یکی از این روش ها ارتودنسی دیمون شفاف است که در واقع همان ارتودنسی دیمون سرامیکی می باشد، زیرا بجای براکت های معمولی دیمون که فلزی است از سرامیکی که شفاف می باشد استفاده می شود. در ارتودنسی دیمونِ شفاف براکت ها بی رنگ و کاملا شفاف هستند. شفاف بودن براکت ها در ارتودنسی دیمون شفاف باعث افزایش اعتماد به نفس شده و برای کسانی که دوست ندارند سیم ها و براکت ها خیلی به چشم بیایند کاملا مناسب است.
‎نظافت دهان و دندان با ارتودنسی دیمون شفاف راحتتر است. از آنجاییکه در این روش اتصالات اورینگ پلاستیکی بین براکت و سیم وجود ندارد مسواک زدن دندان ها و تمیز کردن دهان راحتتر انجام شده و امکان تجمع باکتری و میکروب درون دهان کاهش پیدا می کند و بوی بدی هم در دهان بوجود نمی اید.
‎ارتودنسی دیمون شفاف بیشتر برای چه کسانی مناسب است؟
‎این روش برای سن یا جنسیت خاصی نیست و هر شخصی در هر سنی در صورت تمایل می تواند ارتودنسی دیمون شفاف انجام دهد و چون این روش جلب توجه کمتری می کند در بین همه افراد در همه سنین طرفدار دارد.
‎استفاده از ارتودنسی دیمون شفاف ایا می تواند باعث ناهنجاری های دهان و دندان شود؟
‎برخی گمان می کنند چون فرایند اصلاح بی نظمی های دندان ها در این روش سریعتر انجام می شود ممکن است به فک و حالت صورت و دندان ها آسیب وارد کرده و باعث ایجاد ناهنجاری هایی شود، اما واقعیت این است که به دلیل استفاده از سیم های تیتانیوم و ایجاد اصحکاک کمتر در دندان ها در این روش، تراز و اصلاح بی نظمی آنها هم بهتر و دقیق تر انجام می شود یا حداقل تفاوتی با ارتودنسی ثابت سنتی ندارد.

ارتودنسی دیمون شفاف | دکتر فرهاد صدرالدینی

ارتودنسی دیمون شفاف | دکتر فرهاد صدرالدینی

ارتودنسی دیمون سرامیکی

‎معایب ارتودنسی دیمون سرامیکی چیست؟ با همه محسناتی که این روش دارد برخی معایب در آن دیده می شود. افرادی که تمایل دارند برای اصلاح بی نظمی های دندان از این روش استفاده کنند باید معایب آن را هم بدانند تا انتخاب بهتری داشته باشند. در روش ارتودنسی دیمون سرامیکی چون سرامیک ظریف تر بوده برای همین شکننده تر هستند و نیاز به مراقبت بیشتری هم دارند. اندازه و ابعاد براکت ها در روش ارتودنسی دیمون سرامیکی بزرگتر است و لبه های تیز و برنده تری دارند برای همین در روزهای اول استفاده ممکن است احساس خوبی نداشته باشید اما بعد از چند روز عادت کرده و مشکلی به وجود نخواهد امد.
‎زمانی که لازم است دندان ها و بی نظمی های اصلاح شوند در این روش نسبت به براکت های فلزی دیمون طولانی تر خواهد بود و چون براکت های استفاده شده در این روش سرامیکی و ظریفتر هستند هنگام غذا خوردن باید مراقبت بیشتری از انها نموده و چیزهای سفت را با دندان ها نشکنید. همانطور که اشاره شد دیمون های سرامیکی از جنس مینای دندان هستند برای همین ممکن است به مرور به دندان فشار وارد کرده و باعث سائیدگی انها هم بشوند. اگر قصد دارید از روش ارتودنسی دیمون سرامیکی یا همان دیمون شفاف برای اصلاح بی نظمی دندان هایتان استفاده کنید باید چای و قهوه کمتری بنوشید.
‎هزینه انجام ارتودنسی سرامیکی چقدر است؟
‎در این روش به علت جنس براکت ها و نحوه تنظیم انها بر روی دندان هزینه بیشتری دریافت خواهد شد. همچنین در نظر داشته باشید به علت گرانی این براکت های سرامیکی در صورت شکستگی در حین درمان هزینه تعویض و نصب مجدد آن نسبت به براکت های فلزی بسیار بالا خواهد بود.