برخی مواد خوراکی موجب زرد شدن و از بین رفتن سفیدی و جذابیت دندان های شما می شوند. پس اگر درمان ارتودنسی دارید می توانید با پرهیز از خوردن آنان از این امر پیشگیری کنید.
متخصص ارتودنسی (دکتر ارتودنسی) می داند لبخند زدن با دندانهایی سفید و براق نه تنها ظاهر را زیبا می‌کند بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس افراد می‌گردد.
رژیم و عادت‌های غذایی غلط باعث از بین رفتن رنگ سفید دندان شده و ته‌نشینی از غذاها بر روی دندان باعث زرد شدن آنها می‌گردد.
با افزایش سن و با جذب غذا مینای دندان شروع به ساییده شدن می‌کند، لذا به این دلیل لکه‌هایی بر روی پلاک دندان چسبیده و به زرد شدن آنها کمک می‌کند.

حال به چند ماده غذایی که باعث تخریب دندانها می‌شود اشاره می گردد:
انواع توت‌ها:
اگر توت‌ها سرشار از ویتامین‌ها و آنتی اکسیدانها می‌باشد و به سلامتی بدن کمک می‌کند، اما قند موجود و رنگ طبیعی آن در طولانی مدت باعث زرد شدن رنگ دندان می‌گردد. لذا بهتر است از آب یا یک لیوان شیر برای محافظت رنگ دندان استفاده شود.
چای:
چای یکی از مواردی است که به نسبت قهوه، به شدت در تغییر رنگ دندان نقش دارد.
برخی انواع چای مانند چای سبز، کمتر به رنگ دندان‌ها آسیب می‌زنند.
سرکه بالزامیک:
اگر چه این ماده یکی از چاشنی و طعم دهنده‌های سالاد به شمار می‌رود، اما به شدت به دندان‌ها آسیب می‌رساند. گفتنی است که اسید سرکه PH دهان را کاهش داده و مینای دندان را تخریب می‌کند. یک راهکار پیشنهادی این است که ۳۰ دقیقه پس از مصرف مواد اسیدی صبر کرده تا PH دهان به حالت طبیعی باز گردد، سپس مسواک کرد.