ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت چیست؟ برای اصلاح بی نظمی های دندان روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها ارتودنسی به روش ثابت است. در ارتودنسی ثابت براکت ها روی دندان ها چسبانده شده و بر روی دندان های خلفی پس از استفاده از کش سپریتور ارتودنسی ، بند ارتودنسی قرار می گیرد که امکان خارج کردن آن توسط بیمار وجود ندارد. انجام درمان ثابت باید فقط توسط متخصص انجام شده و مراجعه به افراد غیر متخصص اشتباه است، چون این عمل یک فرایند کاملا تخصصی و پیچیده محسوب شده و برای انجام آن دندانپزشک حتما باید دوره های تخصصی انجام ارتودنسی ثابت را طی کرده باشد، در غیر این صورت امکان صدمات شدید به فک و دندان ها وجود خواهد داشت و حتی ممکن است سبب کج شدن و بد فرمی لثه ها هم گردد. ارتودنسی ثابت باید بعد از ۱۲ سالگی وقتی که دندان های دایمی به طور کامل رشد کردند انجام شود.

ارتودنسی ثابت | دکتر فرهاد صدرالدینی

ارتودنسی ثابت | دکتر فرهاد صدرالدینی

ارتودنسی ثابت دو فک

به طور کلی عمل اصلاح بی نظمی دندان ها با هدف رفع نواقص دندان و فک انجام می شود و این نواقص ممکن است در فک بالا و یا فک پایین و یا هر دو وجود داشته باشد. بخش زیادی از زیبایی ظاهری صورت و فک به توازن و هماهنگی فک بالا و پایین بستگی داشته و روابط بین فکی در این موضوع اهیمت زیادی دارد. گاهی با اصلاح دندان ها متخصص به این نتیجه می رسد که هنوز توازن کافی در فک ها دیده نشده و فک ها و روابط بین فکی هم باید اصلاح شود. برای اصلاح این نارسایی ها باید از ارتودنسی ثابت در دو فک استفاده شود. در ارتودنسی ثابت دو فک معمولا اصلاح رابطه فکین در اواخر درمان رخ می دهد و آنچه در ابتدا بیمار مشاهده می کند مرتب شدن دندان ها می باشد.

ارتودنسی ثابت نامرئی

برخی افراد تمایل دارند ارتودنسی و سیم های آن روی دندان ها مشخص نباشد و هنگام خندیدن یا صحبت کردن کمتر جلب توجه کند. در سال های اخیر برای اصلاح بی نظمی های دندان ها روشی تحت عنوان ارتودنسی ثابت نامرئی بوجودآمده که توانسته است بخش زیادی از خواسته این بیماران را براورده کند. در ارتودنسی ثابت نامرئی از روش براکت های همرنگ دندان استفاده می شود به عبارتی در ارتودنسی ثابت نامرئی براکت هایی که بکار می رود تقریبا شفاف و همرنگ دندان بوده و کمتر جلب توجه می کنند.

ارتودنسی ثابت نامرئی | دکتر فرهاد صدرالدینی

ارتودنسی ثابت نامرئی | دکتر فرهاد صدرالدینی

مزایا و معایب ارتودنسی ثابت نامرئی:
کسانی که ارتودنسی ثابت نامرئی را ترجیح می دهند باید بدانند این روش مزایای زیادی دارد از جمله اینکه باعث حفظ اعتماد به نفس و زیبایی ظاهری می شود اما در کل این براکت ها قیمت بیشتری نسبت به موارد مرئی دارند و باید در مورد نظافت انها دقت بیشتری شود.

ارتودنسی ثابت یا متحرک

همانطور که در بالا اشاره شد در درمان ثابت دستگاه وقتی روی دندان ها قرار می گیرد امکان جابجایی آن توسط خود شخص وجود نخواهد داشت و باید هر گونه اصلاحات توسط پزشک انجام شود. اما در ارتودنسی متحرک دستگاه ثابت نبوده و خود بیمار می تواند در مواقع لازم ان را خارج کند. این روش بیشتر در کودکان زیر ۱۲ سال استفاده می شود و برای بزرگسالان توصیه نشده و روش ثابت ارجحیت دارد.
اصلاح بی نظمی دندان تاثیر بسیار مهمی بر اعتماد به نفس افراد به خصوص در سنین نوجوانی و جوانی دارد، برای همین والدین باید توجه داشته باشند تشخیص و درمان زودتر این نارسایی می تواند طول درمان را کاهش داده و همچنین هزینه های آن را هم به حداقل برساند. از زمان رویش دندان در نوزادان باید نحوه چیدمان و شکل گیری فک بالا و پایین هر چند وقت یکبار توسط دندانپزشک بررسی شده تا در صورت بروز مشکل مشاوره های لازم انجام گیرد. این کار علاوه بر تاثیر مستقیم بر سلامت روان بر سلامت جسمی هم موثر است و دستگاه گوارش را از آسیب های ناشی از اخلال در جویدن غذاها مصون نگه می دارد.