درباره دکتر فرهاد صدرالدینی - متخصص ارتودنسی

 

در مطب دکتر صدرالدینی ضمن ارایه جدیدترین روش های ارتودنسی هدف ما کمک به شما در به دست آوردن لبخند زیبا و دندانهای مرتبی است که اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

ارتودنسی درمانی مختص دوران نوجوانی نیست و بسیاری از بزرگسالان نیز حتی در سنین بالا می توانند توسط متخصص ارتودنسی از این درمان بهره مند می شوند.

اصلا چرا لازم است سیم و سایر ابزارهای ارتودنسی روی دندانهای ما قرار گیرد ،بهتر است ابتدا کمی در مورد دندان ها توضیح دهیم .

دندان ها در بسیاری از افراد در زاویه درست و فاصله مناسب از هم رویش نمی کنند.در بعضی افراد دندانها ممکن است خیلی نزدیک بهم یا روی هم رویش پیدا کنند و بدین ترتیب دندانها نامرتب و شلوغ خواهند بود.

نکته بعدی به تفاوت سایز فک و دندانها برمی گردد. یعنی امکان دارد فک کوچک بوده ولی دندانها بزرگ باشند که در اینصورت دندانها درهم و شلوغ خواهند بود. برعکس این حالت هم باعث می شود بین دندانها فاصله ایجاد شود.

در مواردی مثل افتادن و از دست دادن زود هنگام دندان های شیری یا دائمی ،برخی انواع مشکلات پزشکی ،تصادف ،عاداتی مثل: مکیدن شست دست می تواند منجر به بروز این اختلالات شود .بد فرمی دندان ها به این دلیل می تواند یک مشکل قلمداد شود که در جویدن صحیح اختلال ایجاد می کند.از آنجایی که جویدن اولین بخش خوردن و گوارش است، خیلی مهم است که دندان ها از پس آن بربیایند.مسواک زدن و تمیز کردن این نوع دندان ها سخت و می تواند موجب پوسیدگی دندان و مشکلات لثه شود.در آخر اینکه افراد زیادی که دچار نامرتبی دندان هستند گاهی با ظاهر خود مشکل دارند . ارتودنسی به آنها کمک می کند لبخند زیبا تری داشته باشند .

فاز تاخیری در حرکت ارتودنسی

فاز دوم چرخه حرکت ارتودنسی دندان با عدم وجود حرکت کلینیکی مشخص می شود و عموما به عنوان فاز تاخیری یا نهفتگی یاد می شود در طی این دوره هیچ حرکت دندانی صورت نگرفته ولی وقایع سلولی وسیعی در تمام بافت های احاطه کننده دندان اتفاق می افتد بسته به فشردگی موضعی بافتهای اطراف دندان شرایط زیر می تواند وجود داشته باشد 1) انسداد نسبی عروق خونی ناحیه یا 2) انسداد مطلق و کامل عروق خونی در مواردی که از نیروهای بسیار زیاد استفاده می شود متخصص ارتودنسی ( دکتر ارتودنسی ) می داند که وقتی انسداد نسبی  رخ می دهد عروق خونی تغذیه کننده ناحیه دارای ظرفیت تطابق با شرایط جدید بوده ، می توانند برای دور زدن ناحیه ای که عروق دچار انسداد شده است محتمل رگ زایی شوند با این حال انسداد کامل جریان عروقی منجر به مرگ موقت موضعی شده و حرکت ارتودنسی مسیری کاملا متفاوت را طی خواهد کرد که شروع این نوع حرکت کند بوده و پس از حدود یک تا دو هفته آغاز می شود در هر دو حالت تغییرات بیومکانیکی آغازگر آبشاری از مکانیسم های سلولی می باشد

نشان داده شده است که افزایش سن به طور اساسی روی فعالیت تزایدی سلول ها و متعاقب آن حرکت دندان خصوصا فاز تاخیری تاثیر گذار می باشد به هر حال بعضی مطالعات صورت گرفته توسط متخصص ارتودنسی ( دکتر ارتودذسی ) روی حرکت ارتودنسی دندانی در نمونه های حیوانی حرکت آغازین سریع تر دندان در نمونه های جوان تر نسبت به نمو نه های بالغ را نشان می دهد با این حال وقتی که حرکت دندان به فاز سوم حرکت ارتودنسی ( مرحله خطی یا تسریع ) می رسد سرعت حرکت در هر دو گروه مسن و جوان یکسان بوده است این مساله بیانگر آن است که افزایش زمان درمان کلینیکی مشاهده شده در بالغین می تواند در بدو امر مرتبط با فاز تاخیری موجود قبل از آغاز حرکت دندان باشد اما سرعت حرکت ارتودنسی هنگامی که حرکت دندان آغاز گردیده است یکسان می باشد